Gut hastalığı ?

GUT HASTALIĞI NEDİR?

Ürik asidin kandaki seviyesinin artması ve vücutta çeşitli dokulara ürat kristallerinin oturması ile kendini gösteren bir hastalıktır. Halk arasında nikris hastalığı veya damla has­talığı olarak da bilinen gut, protein yapısındaki maddelerin atım şekli olan ürik asidin, atımasında bir sorun varsa ya da çok fazla üretiliyorsa bu madde vücutta birikir. Kanda bulu­nan miktarı artar. Ürik asidin eklemlerde birikmesi sonucu buralarda iltihap oluşur. Sağlam kişide ürik asit dokularda ve en çok da karaciğerde parçalanarak etkisizleştirilir. Ürik asit miktarının artmasında bazı faktörler rol oynamaktadır. Vücutta ürik asit üretimi aşırı dere­cede artmıştır ya da ürik asidin böbreklerden atılmasında bir bozukluk vardır.

Kan kanserleri, Akdeniz anemisi (kansızlığı), bazı kan hastalıkları, ağır zatürrenin yol açtığı solunum yetersizliği, bazı idrar söktürücü ilaçlar, aspirin, alkol alımı, yorgunluk hal­leri, hızlı kilo kaybettiren durumlar.

Gut hastalığı ataklar halinde gelir, ilk atak şiddetlidir Eklemlerde ağrı ve şişme olur. Özellikle ayak baş parmağında görülür. Parmak, çok hassaslasın şişme, kızarıklık ve ağrı hissi uyanır. Gece ya da sabaha karşı, uykudan uyandıracak kadar rahatsız edici bir ağrıdır.

Ataktan sonra, hastalık, herhangi bir belirti vermeden devam eder. Sadece yapılan test­lerle, kandaki ürik asit miktarının yüksek olduğu saptanır. Bu durum, başka atak geçirene kadar ki, yani iki atak arasındaki, ara dönemdir.

Eklemlerde, tuz kristalleri biriktiğinden, hareket kısıtlanması görülür. Ayrıca şekil bozuk­lukları, eklemlerin görevini yapamaması gibi durumlar ortaya çıkar. Bu tuz kristalleri, deri altında, avuç içinde, parmak uçlarında da şişliklere neden olur. Bir zararı yoktur. Fakat çok büyük olduğu durumlarda alınması gerekebilir.

Yenilmemesi Gerekenler:

  Tam yağlı süt, peynir, yağlı et suları ve bunlarla yapılmış çorbalar, yemekler

  Alkollü içecekler, boza,

  Sakatatlar (karaciğer, beyin, böbrek, dil, dalak, işkembe, kokoreç vb.)

  Av etleri (ördek, kaz, bıldırcın)

  Sucuk, pastırma, salam, sosis vb.

  Kabuklu deniz hayvanları (kalamar, karides vb.)

  Yağda kızartmalar (et, sebze, hamur işi kızartmaları)

  Çok yağlı yiyecekler (kaymak, krema, mayonez, çikolata, pasta vb.)

  Hayvani ve katı yağlar (tereyağı, margarin, iç yağı, kuyruk yağı)