Göğüs ağrısı

GÖĞÜS AĞRISI

Göğüs ağrısının pek çok sebebi vardır. Bunlardan belki de en önemlisi kalp damarlarının tıkanmasına bağlı olarak oluşan göğüs ağrısıdır. Tıp dilinde kalp damarlarının tıkanmasına bağlı olarak oluşan göğüs ağrısı anjina veya angor olarak adlandırılır. Angor (kalp damarla­rının tıkanmasına bağlı olarak oluşan göğüs ağrısı) genellikle damarların daralmasına bağlı olarak kalbin yeterince kan ve oksijen alamadığı durumlarda oluşur. Göğüs ağrısı çoğu zaman sağlığınız açısından son derece tehlikeli bir durumun ilk habercisidir.

Damar Sertliği Neden Olur?

Kanda yüksek miktarda yağ ve kolesterol bulunması ile birlikte damar duvarlarında yağ depolanır. Uzun yıllar boyunca bu birikim damar daralmasına ve hatta tıkanmasına yol açar. Yapılan çalışmalar bu depolanmanın gençlik çağlarında başladığını ve ileri yaşlarda hızlan­dığını göstermiştir. Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, yüksek tansiyon çok titiz bir şekilde takip edilmelidir. Aşırı kilolu ve hareketsiz bir yaşam tarzı da damar sertliğini hızlandıran etkenlerdendir.

Göğüs Ağrısının Sebebi Nedir?

Göğüs ağrısı kalbin oksijensiz kaldığı durumlarda oluşur. Bu durumda kalp damarla­rındaki tıkanıklıklar kalbe yeterince oksijen gitmesini önler. Tıp dilinde angor veya anjina olarak tabir edilir. Ağrının karakteri kişiden kişiye değişir. Kimi hasta göğüs kafesi üzerinde bir ağırlık kimi hasta da göğse bıçak saplanır bir his, kimi hastada ise yanma şeklinde ken­dini belli eder. Ağrı sıklıkla kollara, çeneye, boyuna, omuzlara yayılabilir. Ağrının şiddeti ve yerleşimi de kişiden kiş