TİROİD BEZİ HASTALIKLARINDA MERAK EDİLENLER

Tiroid Bezi neden önemlidir, olmaması ne önem taşır? Tiroid bezi genel anlamda tiroid hormonu salgılayan bir iç salgı bezidir. Tiroid hormonu vücudun bütün dokuları ve organla­rının enerji kullanımını yönetmek başta olmak üzere, vücudun yapısal gelişim ve değişimin-deki sentezleri ve vücudun savunma sistemini yöneten hormonların en önemlisidir. Mutlak yokluğu yaşamla kabil değildir.

Bu hormonun mutlak yokluğu nasıl yaşamı bitiriyorsa, normalden fazla imal edilmesi de yaşamı doğrudan tehdit eden hastalıklar oluşturur. Genel anlamda tiroid hormonunun üretildiği asıl yer tiroid bezi olmakla beraber, bazı yumurtalık tümörlerinde de tiroid hor­monu salgılandığı bilinmektedir. Yani çok az sayıda da olsa bu tümörlere bağlı tiroid hormon fazlalığı, asıl tiroid hormonu üreten tiroid bezine bağlı olmayabilir.

Burada konuya doğrudan tiroid bezinin etkili ürününü (tiroid hormonunu) ele alarak girelim, tiroid genel hastalıklarını sizlere daha iyi anlaşılabilir bir dille anlatmak için.

Tiroid hormonunun az veya çok salgılanması durumunda insan vücudunda olagelen pek çok değişiklik ve şikayet tiroid bezi dışında pek çok hastalık tarafından oluşturulan şikayet ve değişikliklerle benzerlik göstermektedir.

Yani tiroid hormonu normal sınırlarda olduğu halde hasta bu yakınmaları kendinde his­sediyorsa, bu şikayetleri tiroid bezi dışında başka bir organa ait demektir.

Nitekim pek çok anksiyete hastası ve pek çok kalp hastası tiroid hastasıyım diye başvu­rurlar, ileride detaylarını izah edeceğimiz tiroid bezinde büyüme tesadüfen bu anksiyete ve kalp hastalığı gibi hastalıklar ile beraber oluyorsa, bu durum hastada asıl hastalığının tiroid bezi büyümesine bağlı olduğu yanlış inancını oluşturur. Keza tiroid bezi hormon salgısında azalma veya çoğalma şeklinde değişiklikler de bu yakınlamarın sebebi olabilir. Bu nedenle pek çok tiroid bezi büyümesi, hastada yanlış yargıların gelişmesine sebep olur.

Bir örnekle açıklarsak, aşırı sinirlilik hali, sinirlenince ellerde oluşan titremeler, aşırı zayıflama, kalbin normalden hızlı çalışması, yemek yediği halde kilo alamama, kolesterol seviyesinde değişmeler, tiroid hormonu fazlalığına bağlı olabileceği gibi, onunla hiç ilgisi olmaksızın kalp hastalığına, ruhsal bir hastalığa ya da bir karaciğer hastalığına da bağlı olabilir. Burada ayırıcı tanı için, tiroid hormon seviyesinin belirlenmesi gerekir.

Diğer önemli bir tiroid bezi değişimi ise tiroid bezinin anatomik ve hücresel yapısında olagelen değişikliklerdir ki, bunlara genel anlamda tiroid bezi tümörleri ve tiroid bezinin tümöral hücresel değişiklik göstermesinden oluşan tiroid bezi büyü