Kabızlık baş ağrısına neden olabilirmi ?

KABIZLIK BAŞ AĞRILARINA NEDEN OLABİLİR Mİ?

Kabızlık baş ağrılarına neden olabilir mi? Evet, tabii ki! Aslında, kabızlık ve baş ağrısı sıklıkla birliktelik gösterir. Kabızlığın nasıl baş ağrılarına neden olabileceğinden bahsedecek olursak; yavaş bağırsak hareketleri olarak da bilinen kabızlık; dışkının kalın bağırsak içinde çok yavaş hareket ettiği bir durumdur.

Atık madde oldukça sert bir hal alabilir ve bu sert dışkıyı vücuttan dışarı çıkarmak, oldukça ağrılı bir görev haline gelebilir. Bazı durumlarda kabızlık o kadar şiddetlidir ki bağısak hareketleri yalnızca haftada bir kez gerçekleşir. Bu şekilde kabızlık yaşayan kişiler sık sık baş ağrılarından şikayetçidir. Aslında baş ağrıları kabızlık sürdükçe gelip gider. Yani baş ağrıları kabızlığa mı bağlıdır? Öğrenmek için aşağıdaki kısmı okuyun.

Kabızlık ve Baş Ağrısı

Çok az kişi baş ağrılarının kabızlıkla alakalı olduğunu bilir. Baş ağrısının bir çok nedeni olmasına rağmen, nadiren bu ağrıların kabızlıkla ilgili olduğunu duyarız. Sık görülen baş ağrıları kronik kabızlığı olan kişilerde oldukça yaygındır. Kabızlık hem fiziksel hem de zihin­sel olarak oldukça stresli olabilir. Seyrek bağırsak hareketleri nedeniyle oluşan aşırı stres baş ağrısına yol açabilir. Kabızlığın bir başka sonucu ise azalmış iştahtır. Kabızlığa eşlik eden karın ağrısı nedeniyle hastalar bir şey yemek istemez. Kabızlık yaşayan kişiler yemek yememe eğilimindedir ve bu az yeme alışkanlığı baş ağrılarının nedeni olabilir. Az sıvı alımı ve vücudun susuz kalması da kabızlıkla ilişkilidir.